WAEC Timetable 2019/2020 For May/June Examination

Last updated on January 31st, 2019 at 07:33 am

RELEASED WAEC TIMETABLE 2019/2020 FOR MAY/JUNE EXAMS

The West African and Examination Council WAEC has released the WAEC Timetable 2019/2020 for May/June WAEC Examination. This Page contains the full Timetable for WAEC May-June Examination. Make sure you Bookmark this page for your reference. This is the Official Waec TimeTable page for May-June Examination, please scroll down to download the WAEC timetable for May/June Waec Examination in pdf.

2019/2020 Waec Timetable

This WAEC TimeTable covers all the country that participate in WAEC Examination which includes Nigeria, Ghana, Sierra Leon, Gambia, and Zambia. According to the May/June WAEC timetable 2019/20, the exams will commence on Monday, 27th March 2018 and will last until Monday, 15th May 2017. As usual, WAEC is a very organized examination body in Nigeria and other West African Countries. After the exams, the result is expected within August to December.

Recommended Links

How To Make the Most Use of this WAEC Timetable 2019/2020

This Waec timetable is very bulky as it contains that of all WAEC Participating countries which Includes Nigeria, Ghana, Sierra Leon, Gambia, and Zambia. For you to make the most use of the timetable, get a blank Plane sheet of paper (Fullcap preferably). Draw a line and divide the paper into two, label the left hand ‘Date and Time” and the Right hand – Subjects. Write down the full subjects you offer – then go through the timetable and get the date and time for each of the subjects. Hope’s you won’t forget the practicals.

Note: This is Waec timetable 2018. The 2019/2020 WAEC Timetable is not yet out online. This page will be updated once WAEC Timetable 2019/2020 for May/June Examination is out. 


WAEC 2019 Timetable Starts Here

WAEC TimeTable 2019/2020 May/June

Tuesday, 27th March, 2018
Stenography 3(Shorthand & Word Processing)** – 09:30 a.m. – 11:08 a.m.
Furniture Making 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Furniture Making 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:15 p.m.
Automobile Parts Merchandising 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Automobile Parts Merchandising 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Data Processing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
————————–
Wednesday, 28th March, 2018
Stenography 2(Essay)** – 09:30 a.m. – 10:10 a.m.
Stenography 1(Objective)** – 10:10 a.m. – 10:50 a.m.
Auto Electrical Works 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Auto Electrical Works 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
Air-conditioning and Refrigeration 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Air-conditioning and Refrigeration 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
Auto Body Repairs and Spray Painting 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Auto Body Repairs and Spray Painting 1 (Objective)** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
Visual Art 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 5:00 p.m.
Visual Art 1 (Objective) – 5:00 p.m. – 5:50 p.m.
————————–
Tuesday, 3rd April, 2018
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Chemistry 3( Alternative D) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Music 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Music 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
————————–
Goto edunaij.ng/waec-timetable
Wednesday, 4th April, 2018
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25 p.m. (2nd Set)
Physics 3 Alternative D (Alternative to Practical Work)**** – 09:30 a.m. – 12:15 p.m.
History 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Thursday, 5th April, 2018
Literature-In-English 2 (Prose) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:15 p.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 3:15 p.m. – 4:15 p.m.
Engineering Science 2 (Essay)*** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
Engineering Science 1 (Objective)*** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.
Picture Making 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Picture Making 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
————————–
Friday, 6th April, 2018.
Shorthand – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
Geography 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Geography 1(Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
Health Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Health Science 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
Health Education 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
Health Education 1 (Objective) ** – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
————————–
Monday, 9th April, 2018
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m. – 12:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
————————–
Tuesday, 10th April, 2018
Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.
Ceramics 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Ceramics 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
Forestry 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Forestry 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Wednesday, 11th April, 2018
Civic Education 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Building Construction 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
ICT (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
ICT (Elective) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
WAEC 2019 Timetable at edunaij.ng
Thursday, 12th April, 2018
English Language 2(Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
English Language 3 (Test of Orals)** /**** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
————————–
Friday, 13th April, 2018
Hausa 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Igbo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Yoruba 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Edo 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Edo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Efik 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Efik 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Ibibio 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Ibibio 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
————————–

WAEC 2019 Timetable at edunaij.ng

Monday, 16th April, 2018
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Biology 3(Alternative B) (Alternative to Practical Work) **** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.
————————–
Tuesday, 17th April, 2018
Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Economics 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.
————————–
Wednesday, 18th April, 2018
General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon.
General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
————————–
Thursday, 19th April, 2018
Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Fante (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Ga (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Nzema (Elective) 1 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m
General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Fante (Elective) 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Ga (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:30 p.m
Biology 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:40 p.m.
Biology 1 (Objective) – 3:40 p.m. – 4:30 p.m.
————————–

Waec 2019/2020 Timetable at edunaij.ng

Friday, 20th April, 2018
Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Monday, 23rd April, 2018
Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Government 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Tuesday, 24th April, 2018
Machine Woodworking 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
Sculpture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Sculpture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Carpentry and Joinery 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Carpentry and Joinery 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.
General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 3:30 p.m. – 4:20 p.m.
Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
————————–
Wednesday, 25th April, 2018
Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Jewellery 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Jewellery 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Painting and Decorating 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Painting and Decorating 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Computer Studies 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2ndSet)
Garment Making 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 2:40 p.m.
Garment Making 1 (Objective)** – 2:40 p.m. – 3:25 p.m.
Garment Making 3(Alternative to Practical Work)** – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 2:00 p.m. – 4:45 p.m.
————————–

Waec 2019 Timetable at edunaij.ng

Thursday, 26th April, 2018
General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Agricultural Science 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
General Agriculture 3 (Practical) * – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
General Agriculture 3 (Practical) * – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Basic Electricity 2 (Essay) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electricity 1 (Objective) ** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Friday, 27th April, 2018
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
Tourism 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:20 a.m.
Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
Mining 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:35 a.m.
Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
Bookkeeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Store Keeping 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
ICT (Elective) 3 (Practical)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
ICT (Elective) 3 (Practical)* – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
Upholstery 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Upholstery 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.
————————–
Monday, 30th April, 2018
Agricultural Science 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Agricultural Science 1 (Objective) – 11:40 a.m. – 12:30 p.m.
General Agriculture 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
General Agriculture 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Textiles 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Textiles 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
Technical Drawing 1 (Objective) – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.
————————–
Wednesday, 2nd May, 2018
Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Cosmetology 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
Cosmetology 1 (Objective)** – 10:50 a.m. – 11:30 a.m.
Dyeing and Bleaching 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:10 a.m.
Dyeing and Bleaching 1 (Objective)** – 11:10 a.m. – 11:55 a.m.
Leather Goods Manufacturing and Repairs 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Leather Goods Manufacturing and Repairs 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
Cosmetology 3 (Alternative to Practical Work)** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
GSM Phone Maintenance and Repair 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 3:45 p.m.
GSM Phone Maintenance and Repair 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:30 p.m.
Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
Store Management 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Store Management 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Electrical Installation and Maintenance Work 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:15 p.m.
Electrical Installation and Maintenance Work 1 (Objective)** – 4:15 p.m. – 5:00 p.m.
Photography 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Photography 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Thursday, 3rd May 2018
French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
————————–
Friday, 4th May, 2018
Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m.(2nd Set)
Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Air-conditioning and Refrigeration 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Auto Body Repairs and Spray Painting 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Electrical Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:00 noon (1st Set)
Auto Mechanical Work 3 (Practical)** – 12:30 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)
Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Plumbing and Pipe Fitting 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Social Studies 1 (Objective)* – 2:00 p.m. – 2.50 p.m.
Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)
Printing Craft Practice 3 (Practical)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon (2nd Set)
Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Radio, Television and Electronic Works 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
Visual Art 3B (Creative Design) 3hrs 2:00 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Monday , 7th May, 2018
Physical Education 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:50 a.m.
Physical Education 1 (Objective) – 10:50 a.m. – 11:40 a.m.
Leatherwork 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Leatherwork 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Music 3A (Aural) – 1:00 p.m. – 1:45 p.m.
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Home Management 3 (Practical ) Planning Session – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–
Tuesday, 8th May, 2018
Auto Mechanics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanics 3 (Practical) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2ndSet)
Graphic Design 2 (Essay)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Graphic Design 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.
————————–
Wednesday, 9th May, 2018
Insurance 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
English Language 3 (Oral)*/*** – 09:30 a.m. – 10:15 a.m. (1st Set)
English Language 3 (Oral)*/*** – 10:40 a.m. – 11:25 a.m. (2nd Set)
Photography 3 (Alternative to Practical Work)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m.
Furniture Making 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Furniture Making 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Painting and Decorating 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Painting and Decorating 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)
Leather Goods Manufacturing and Repairs 3 (Practical)** – 2:00 p.m. – 6:00 p.m. (2nd Set)
Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 2:00 p.m. (1st Set)
Dyeing and Bleaching 3 (Practical)** – 2:15 p.m. – 6:45 p.m. (2nd Set)
————————–
Thursday, 10th May, 2018
Integrated Science 2 (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Integrated Science 1 (Objective)* – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:20 a.m.
Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
Radio, Television and Electronic Works 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Radio, Television and Electronic Works 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:15 a.m.
Plumbing and Pipe Fitting 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 10:30 a.m.
Plumbing and Pipe Fitting 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
Printing Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Printing Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 11:45 a.m.
Science (Core) 2 (Essay)*** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Science (Core) 1 (Objective)*** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Science (Core) 3 (Alternative to Practical Work)*** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.
Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Welding and Fabrication Engineering Craft Practice 1 (Objective)** – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Marketing 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Salesmanship 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Auto Mechanical Work 2 (Essay)** – 09:30 a.m. – 11:45 a.m.
Auto Mechanical Work 1 (Objective)** – 11:45 a.m. – 12:30 p.m.
Machine Woodworking 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Machine Woodworking 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 12:00 noon – 12:40 p.m.
Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
Carpentry and Joinery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)
Upholstery 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (1st Set)
Upholstery 3 (Practical)** – 2:30 p.m. – 4:30 p.m. (2nd Set)
————————–
Thursday, 10th May, 2018 to Friday, 1st June, 2018
Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.
————————–
Friday, 11th May, 2018.
Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Basketry 2 ( (Essay)* – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Basketry 1 (Objective)* – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electronics 2 (Essay) ** – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Basic Electronics 1 (Objective) ** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–
Monday, 14th May, 2018.
Woodwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Woodwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Basic Electronics 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electronics 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Home Management 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Home Management 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
————————–
Monday, 14th May, 2018 to Wednesday, 6th June, 2018.
Basketry 3 (Project Work)*
Ceramics 3 (Project Work)*
Graphic Design 3 (Project Work)*
Jewellery 3 (Project Work)*
Leatherwork 3 (Project Work)*
Picture Making 3 (Project Work)*
Sculpture 3 (Project Work)*
Textiles 3 (Project Work)*
6 hours a day for 5 days for each paper
Date and time for each paper will be arranged by the Council.
————————–
Tuesday, 15th May, 2018
Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Basic Electricity 3 (Practical) ** – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electricity 3 (Practical) ** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.
Health Education 3 (Alternative to Practical Work) ** – 3:00 p.m. – 4:45 p.m.
————————–

2018/2019 May-June WAEC Timetable ends here


Download Waec Timetable.(pdf) | Waec Timetable.(docx)


WAEC Timetable 2019/2020 Key

*Available for candidates from Ghana only

** Available for candidates from Nigeria only

*** Available for candidates from the Gambia and Sierra Leone only

**** Available for candidates from Liberia only

Important Notes on Waec 2019 Timetable

The difference in Time on Question Paper and Waec Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken:
(i) Visual Art 3;

Paper 3A – Instructions will be given to schools two weeks before the paper is due to be taken.
Paper 3B – Question paper will be given to candidates two weeks before it is due to be taken.
Paper 3C – Candidates will be required to execute their projects within six months of the examination year. The period of submission of art pieces will be communicated to schools by the Council.
(ii) General Knowledge-In-Art Paper 3; The question paper for General Knowledge-In-Art 3 will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.

(iii) Block Laying, Bricklaying and Concrete Works 3 (Practical); Question paper will be given to candidates three days before the paper is due to be taken.

(iv) Project Work Papers; The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting & Decoration, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing & Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.

Extra Time for Blind, Deaf and Dumb Candidates: Blind, deaf and dumb candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.

Download Complete May/June WAEC TimeTable 2019/20 in PDF

If you are preparing for your post utme exams, kindly register @ the Education Nigeria website to get free update for your exams. Some candidate does not hear when they make the announcement for post UTME screening in their university of choice. Do not miss your post utme exams because of lack of information. Click register and fill the form and you are on our mailing list for free. You can also join our mailing list by putting your email address in the subscription box

Rules and Regulations of WAEC Examinations

The following information would be on the website so that candidate could read them before

completing their entries.

(1) Candidates should note that examination fees are not refundable.

(2) Candidates are to start their Registration by emailing their fingerprints.

(3) Entries must be accompanied with good quality (not “wait and get”) passport size photographs.

Entries with unacceptable passport photographs will be rejected.

(4) Registration pin/code purchased in any location can be used for uploading entries from anywhere.

(5) Candidates should study carefully, the information on the website before registration.

(6) Candidates should study the Regulations and Syllabuses as well as the Timetable for the examination which they can download on the website

(7) Candidates who lose their registration pin/code will purchase another card.

(8) All candidates must go to their examination halls in mufti and without arms. No professional uniform of any kind will be allowed in the examination halls.

(9) The entire results of candidates who make more than one entry will be cancelled.

(10) Smoking is not allowed in the examination hall.

(11) Cellular phones and electronic organizers are not allowed in the examination halls.

(12) Involvement in examination malpractices is not allowed in the examination halls.

(13) No request for amendment/correction will be entertained or any information which candidate voluntarily gives at the point of registration after the conduct of the examination.

Related searches:

  • WAEC GCE Timetable 2019/20
  • WAEC Timetable 2019/2020 May-June
  • 2019 May/June WAEC Timetable
  • WAEC Timetable 2019/2020 for International Students
  • WAEC 2019 timetable pdf
  • Waec timetable 2019/2020
  • Waec 2019/20 timetable
  • When is WAEC 2019 starting
  • Waec 2019 Registration date
  • When is WAEC 2019 start
  • When will 2019/2020 WAEC start
  • 2019 WAEC timetable
  • WAEC Timetable 2019
  • 2019/2020 WAEC time table
  • WAEC 2019/2020 Time table

Help us share this Waec 2019/20 Timetable with your Friends on Facebook.

One Response

  1. Williams
    April 19, 2017

Write a response